W Duisburgu wyborcy odwołali w niedzielę w referendum burmistrza tego miasta Adolfa Sauerlanda (CDU). Obciążyli go odpowiedzialnością za tragedię podczas Love Parade w 2010 roku.

Zobacz również:

  • 18 osób zginęło, a co najmniej 80 zostało rannych w wyniku paniki, jaka wybuchła w sobotę w trakcie festiwalu muzyki techno Love Parade w niemieckim Duisburgu. Do tragedii doszło w tunelu prowadzącym do jednego z wejść na teren parady. Tłok był tak duży, że ludzie zaczęli się tratować. Zobacz wstrząsające zdjęcia i film z miejsca tragedii. więcej

O niekorzystnym dla Sauerlanda wyniku głosowania poinformowała komisja wyborcza. W ciągu sześciu miesięcy musi zostać wybrany nowy burmistrz.

Głosowanie odbyło się na wniosek inicjatywy obywatelskiej zarzucającej Sauerlandowi polityczną odpowiedzialność za tragedię podczas Love Parade 24 lipca 2010 r., kiedy w wyniku paniki w tunelu prowadzącym na teren imprezy zginęło 21 osób, a kilkaset odniosło obrażenia.

Burmistrz był krytykowany zarówno za błędy przy wydawaniu zezwolenia na imprezę masową, jak i za to, że przez dłuższy czas odmawiał przeproszenia rodzin ofiar.