Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się dziś rano z premier Theresą May. W nocy trwały rozmowy dotyczące porozumienia o granicy z Irlandią Północną. O spotkaniu poinformował na Twitterze rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się dziś rano z premier Theresą May. W nocy trwały rozmowy dotyczące porozumienia o granicy z Irlandią Północną. O spotkaniu poinformował na Twitterze rzecznik Komisji Margaritis Schinas.
Po lewej premier Wielkiej Brytanii Theresa May (fot. Andy Rain), po prawej szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (fot. Oliver Hoslet). /PAP

Przewodniczący Jean-Claude Juncker i premier Theresa May mogą się spotkać dziś rano o godzinie 7:00 w Berlaymont (siedziba Komisji Europejskiej) w Brukseli - napisał na Twitterze rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Po spotkaniu zapowiedziano konferencję prasową.

Poczyniliśmy postępy, ale jeszcze nie porozumieliśmy się całkowicie - w taki sposób rzecznik KE skomentował dotychczasowe negocjacje w sprawie porozumienia o granicy między obiema Irlandiami.

Schinas powiadomił, że szef Komisji Europejskiej rozmawiał w czwartek wieczorem przez telefon zarówno z brytyjską premier Theresą May, jak i z szefem irlandzkiego rządu Leonem Varadkarem.

Rzecznik Downing Street, który również podał wiadomość o rozmowie telefonicznej May i Junckera, poinformował, że szefowa brytyjskiego rządu odbyła odrębną rozmowę przez telefon z premierem Irlandii Varadkarem. Rozmowy o tym, jak pchnąć naprzód proces Brexitu, są kontynuowane - zaznaczył.

Przedstawiciele Brukseli, Dublina i Londynu, którzy uczestniczą w negocjacjach dotyczących Brexitu, pracują obecnie nad nowym tekstem porozumienia o granicy lądowej między Irlandią a Irlandią Północną i całkiem możliwe, że ostateczny tekst umowy będzie się różnić od wersji, która była prawie uzgodniona na początku tygodnia - powiedział w czwartek wieczorem w wypowiedzi dla stacji telewizyjnej RTE, eurodeputowany z rządzącej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael, FG), Brian Hayes.

Jak zaznaczył Hayes, "nie oznacza to, że tekst odbiega radykalnie od poprzedniej wersji, ale raczej to, że trochę go zmodyfikowano, używając nieco innego języka". Negocjacje wiąż trwają i nabrały właściwie rozpędu - dodał.

Oświadczenie Donalda Tuska ws. Brexitu

W piątek rano szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma przedstawić oświadczenie ws. Brexitu - podała wcześniej w czwartek Rada Europejska. Tusk ma je wygłosić o godz. 7.50 w budynku Europa - wskazano w komunikacie Rady. Bruksela i Londyn ciągle nie osiągnęły porozumienia ws. kilku kwestii, co pozwoliłoby na przejście do drugiej tury rozmów na temat przyszłych relacji unijno-brytyjskich - zaznaczono.

Komisja Europejska informowała w czwartek, że jest gotowa na wznowienie rozmów z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu "w każdej chwili". W poniedziałek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker poinformował w Brukseli na wspólnym briefingu z brytyjską premier Theresą May o załamaniu się rozmów ws. porozumienia z Londynem.

Czego domaga się UE?

UE domaga się m.in., by Londyn uznał Trybunał Sprawiedliwości UE jako instancję odwoławczą w ewentualnych przyszłych sporach dotyczących praw obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii. Bruksela obawia się, że po Brexicie brytyjskie prawo może się zmienić na ich niekorzyść, a brytyjskie sądy nie będą odpowiednio respektowały postanowień umowy o wyjściu z UE.

Drugą kwestią jest sprawa granicy irlandzko-irlandzkiej - po zakończeniu Brexitu Irlandia Północna jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim UE, Irlandią. Rząd w Londynie argumentuje, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiada się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku.

Trzecią sporną kwestią są brytyjskie zobowiązania finansowe wobec UE.

Porozumienie w tych trzech kwestiach - praw obywatelskich, granicy irlandzkiej i rozliczeń finansowych - pozwoliłoby unijnej "27" dać zielone światło w sprawie przejścia do drugiej fazy pertraktacji dotyczących Brexitu.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca

W przyszłym tygodniu szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich mają ocenić, czy w dotychczasowych rozmowach z Londynem nastąpił wystarczający postęp.

Rzecznik Komisji Margaritis Schinas zachęcił dziennikarzy w czwartek, by się nie wyłączali, lecz uważnie śledzili media społecznościowe, w tym - Twittera w nocy i rano.


(ł)