Charakterystyczny łuk skalny nazywany “lazurowym oknem” przez dekady był wizytówką maltańskiej wyspy Gozo. Kiedy zawalił się w skutek erozji, rozpaczali nie tylko Maltańczycy, ale i turyści z całego świata. Teraz jest szansa, że łuk zostanie odbudowany w całkowicie nowej wersji.

Zdjęcie przy "lazurowym oknie" było punktem, bez którego wielu turystów nie wyobrażało sobie wizyty na Gozo. Wszystko zmieniło się w marcu 2017 roku, gdy łuk pękł, a część skał runęła do morza.

Teraz pojawiła się szansa, że wkrótce turyści znów będą się fotografować na tle skały - podaje CNN. Wszystko za sprawą rosyjskiego architekta, który zaprezentował projekt odbudowy łuku.

Swietozar Andriejew wpadł na pomysł odbudowania łuku wykorzystując stalowe, lustrzane ściany. Swoją koncepcję nazwał nazwał "Serce Malty".

Będzie doskonałym pomnikiem i symbolem połączenia nowoczesności i natury, czasu i historii oraz świadectwem wytrwałości ludzkiego ducha - pisał o swojej wizji Rosjanin.

Nowy projekt nie ma być kopią, a pamiątką po dawnej skale. "Serce Malty" ma być pięciokondygnacyjnym budynkiem. Każdy jego poziom - według wizji architekta - ma zostać poświęcony innej epoce maltańskiej historii.

"Times of Malta" na swojej stronie internetowej przeprowadziła ankietę ws. projektu "Serca Malty". 68 proc. osób, które wzięły udział w sondażu opowiedziało się za koncepcją Rosjanina.

Wcześniej maltański rząd odrzucił propozycję stworzenia przy "lazurowym oknie" hotelu.