Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczęła operację gromadzenia zapasów sprzętu i leków. Wszystko po to, aby europejska wspólnota była dobrze przygotowana na wypadek ewentualnych zagrożeń chemicznych, jądrowych lub biologicznych.

Informację jako pierwszy przekazał Reuters na początku kwietnia. Dziś oficjalnie potwierdziła ją Komisja Europejska.

Podejmujemy konkretne działania, aby zwiększyć gotowość Europy w obliczu potencjalnych zagrożeń - powiedział Janez Lenarčič, komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Unia Europejska zwiększy swoje rezerwy sprzętu ochronnego, przyrządów do odkażania, leków, a także szczepionek. Zapasy mają przydać się w przypadku incydentów chemicznych, nuklearnych lub też biologicznych.

Dwie rezerwy

Europejska wspólnota utworzy dwie oddzielne rezerwy:

  • jedną na sprzęt ochronny, leki i szczepionki przeciw CBRN (zagrożeniom mającym charakter chemiczny, biologiczny, radiologiczny i nuklearny - CBRN to skrótowiec angielskich słów: chemical, biological, radiological, nuclear)
  • drugą na materiały, które mogłyby zostać wykorzystane do odkażenia ludzi, infrastruktury, budynków czy pojazdów.

Kroki podejmowane przez Komisję Europejską mają związek z wojną w Ukrainie. Agencja Reutera informuje, że Unia wykorzystuje posiadane już rezerwy, by pomóc Ukraińcom dotkniętym wojną.