Pierwszy odcinek serii komiksów o przygodach Supermana sprzedał się na internetowej aukcji za ponad 317 tysięcy dolarów - doniósł w sobotę serwis BBC. Według Stephena Fishlera, współwłaściciela serwisu aukcyjnego, na którym doszło do transakcji, była to jedna z najwyższych cen, jakie kiedykolwiek zaproponowano za komiks.

Pierwszy zeszyt serii "Action Comics" wydany został w 1938 roku i należy obecnie do rarytasów. Wiadomo o istnieniu około stu egzemplarzy komiksu, lecz rzadko są one wystawiane na sprzedaż.

W trakcie dwutygodniowej licytacji pojawiło się 89 ofert. Zwycięską złożył w imieniu swojego klienta John Dolmayan, perkusista rockowego zespołu "System of a Down", który zajmuje się również handlem rzadkimi komiksami. Odcinek ten uważany jest za świętego Graala wśród komiksów - powiedział muzyk.

Poprzedni właściciel zeszytu nabył go jako dziewięciolatek w antykwariacie na początku lat 50. Zapłacił wówczas 35 centów. Od tego czasu przechowywał go, choć kilkakrotnie otrzymywał oferty kupna za kilka tysięcy dolarów.

Cena z okładki, na której zilustrowano superbohatera podnoszącego auto, to zaledwie 10 centów.