Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił bezpiecznie na Ziemię, lądując na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy po trzech dniach spędzonych w kosmosie. Należąca do firmy SpaceX kapsuła Crew Dragon, na pokładzie której podróżowali nowi astronauci, wylądowała na wodach oceanu o 1:07 czasu polskiego, niemal dokładnie po trzydniowej podróży.

Witajcie na Ziemi. Wasza misja pokazała, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich - oznajmił kontroler lotu SpaceX, witając astronautów. To był kawał dobrej jazdy - odpowiedział szef misji, miliarder i pilot-kaskader Jared Isaacman. Misja kosmiczna Inspiration4 na orbicie okołoziemskiej trwała trzy dni

Na pokładzie kapsuły Crew Dragon w kosmos poleciała czwórka astronautów-amatorów. Jared Isaacman wykupił miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, geolożki Sian Proctor, która pełniła funkcję pilota, oraz informatyka Chrisa Sembroskiego.

Cel misji - a przynajmniej jeden z nich - jest charytatywny: zebranie od darczyńców 200 mln dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research Hospital, gdzie pracuje trójka uczestników lotu.

Po Inspiration 4 w planach są już teraz cztery kolejne prywatne loty cywilów, z czego pierwszy planowany jest na styczeń 2022 r.