Wydarzenia w Gruzji pokazały, że Ukraina może wzmocnić swe bezpieczeństwo wyłącznie drogą integracji ze światem euroatlantyckim - oświadczył w Kijowie prezydent Wiktor Juszczenko po spotkaniu z wiceprezydentem USA. Dick Cheney podkreślił z kolei, że stanowisko Waszyngtonu wobec członkostwa Ukrainy w NATO nie uległo zmianie.

Cheney podkreślił, że oświadczenie w tej sprawie, wygłoszone podczas kwietniowej wizyty w Kijowie prezydenta George'a W. Busha, nadal jest aktualne. Jestem przekonany, że członkostwo Ukrainy i Gruzji będzie korzystne dla NATO - powiedział wówczas Bush.

Żadne państwo nie może wskazywać Ukrainie, czy powinna ona wejść do NATO, czy nie - oświadczył Cheney. Według niego decyzję o ewentualnym wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinni podejmować sami Ukraińcy.

NATO z kolei ma prawo zaproponować Ukrainie członkostwo, kiedy będziecie do niego gotowi i kiedy przyjdzie na to czas - powiedział Cheney.

Zdaniem Juszczenki Sojusz Północnoatlantycki również powinien być zainteresowany członkostwem Ukrainy. Podkreślił także, że jego kraj ma nadzieję na uzyskanie pozytywnego sygnału od Unii Europejskiej podczas zaplanowanego w przyszły wtorek szczytu UE-Ukraina.