Na stronie Białego Domu pojawiła się petycja do prezydenta Donalda Trumpa, żeby ten nie podpisywał ustawy Just Act 447, która może oznaczać problemy dla Polski.

Na stronie Białego Domu pojawiła się petycja do prezydenta Donalda Trumpa, żeby ten nie podpisywał ustawy Just Act 447, która może oznaczać problemy dla Polski.
Podpisanie ustawy przez Donalda Trumpa wydaje się formalnością /ERIK S. LESSER /PAP/EPA

Petycja pojawiła się na stronie Białego Domu w zakładce "We the People". Jeżeli pod petycją podpisze się 100 tysięcy ludzi, to prezydent będzie musiał zabrać głos w tej sprawie.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że ustawa jest niesprawiedliwa. "Przywrócenie bezpotomnej własności opartej na pochodzeniu etnicznym jest bezprecedensowe w historii prawa i doprowadzi do spustoszenia w wielu dziedzinach. Ta ustawa jest w szczególności skierowana przeciwko Polsce, która w przeszłości udzielała schronienia polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Niektóre organizacje żądają od Polski co najmniej 65 miliardów dolarów mienia. Jest to niesprawiedliwe" - piszą autorzy petycji.

Na razie pod petycją podpisało się 2 tysiące osób. 

Petycję można podpisać na stronie Białego Domu w zakładce "We the People" ---> >>>LINK<<<

Chodzi o ustawę przyjętą przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA zwaną JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today). Ustawa dotyczy restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zgodnie z nią, od teraz Departament Stanu będzie musiał informować Kongres, które kraje mają problem z restytucją mienia. Sekretarz stanu będzie musiał zrobić to w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych krajach lub w dorocznym raporcie o wolności religijnej. Państwa, które będą się ociągać z restytucją mienia, mogą znaleźć się na cenzurowanym.

Obawy dotyczące ustawy miała amerykańska Polonia, której działacze próbowali nie dopuścić do przyjęcia dokumentu.

(ag)