Izrael nie chce imigrantów z Syrii i Afryki. "Nie pozwolimy, aby nasz kraj został zalany falą nielegalnych uchodźców i terrorystów" - powiedział premier Benjamin Netanjahu. Ogłosił też, że Izrael na granicy z Jordanią postawi ogrodzenie.

Izrael nie chce imigrantów z  Syrii i Afryki. "Nie pozwolimy, aby nasz kraj został zalany falą nielegalnych uchodźców i terrorystów" - powiedział premier Benjamin Netanjahu. Ogłosił też, że Izrael na granicy z Jordanią postawi ogrodzenie.
Benjamin Netanyahu /MENAHEM KAHANA /PAP/EPA

Izrael nie pozostaje obojętny na tragedię uchodźców syryjskich i afrykańskich(...), lecz jest małym państwem, bardzo małym demograficznie i geograficznie i dlatego musimy kontrolować nasze granice - oznajmił premier na spotkaniu z rządem nazajutrz po apelu przywódcy opozycyjnej

Izraelskiej Partii Pracy Isaaka Herzoga o przyjęcie Syryjczyków uciekających przed wojną domową.

Jednocześnie poinformował, że z tego powodu Izrael "zaczyna dziś budowę ogrodzenia na granicy z Jordanią", czwartego "muru" stawianego przez Izrael.

Dodał, że pierwsza część ogrodzenia z Jordanią powstanie w okolicach Ejlatu, kurortu nad Morzem Czerwonym, gdzie Izrael ma zbudować nowe lotnisko. Zapowiedział także, że Izrael wzmocni  umocnienia na Wzgórzach Golan, których część, 1200 km kw., okupuje od 1967 roku, a w 1981 roku oficjalnie zaanektował, czemu sprzeciwiła się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ok. 510 km kw. Wzgórz pozostaje pod kontrolą syryjską.

Herzog zaapelował do izraelskich władz o przyjęcie uchodźców z Syrii; odwoływał się do pamięci o ucieczkach Żydów w czasach konfliktów.

Oficjalnie Izrael i Syria są w dalszym ciągu w stanie wojny i Izrael zabronił swoim obywatelom podróży do Syrii. Od początku konfliktu w Syrii cztery lata temu, ponad cztery miliony uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, takich jak Jordania, Liban i Turcja, ale żaden z nich nie próbował dotrzeć do Izraela.

(abs)