Minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki zapowiedział, że w połowie 2008 r. zostanie uruchomiona elektrownia atomowa w Buszerze. Budująca siłownię rosyjska firma Atomstrojeksport utrzymuje, że reaktor ruszy dopiero pod koniec roku.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni Rosja dwukrotnie przekazała paliwo nuklearne do Buszeru. Dostawy mają zakończyć się w lutym. Według strony irańskiej Rosja ma wysłać w sumie 82 tony paliwa nuklearnego w ośmiu dostawach.

Budowana przez Rosję elektrownia atomowa w Buszerze, na południowym zachodzie Iranu, nie zacznie działać wcześniej niż za rok. Elektrownia będzie gotowa najwcześniej "pod koniec 2008 roku" - powiedział szef budującej elektrownię rosyjskiej firmy Atomstrojeksport Siergiej Szmatko. czytaj więcej

Data uruchomienia budowanej od 1995 r. elektrowni jest systematycznie odraczana przez Rosję, która tłumaczyła to sporem o finanse, a także względami technicznymi. W połowie grudnia rosyjskie MSZ wyraziło pogląd, że dostawy do Buszeru stworzyły "jakościowo nowe warunki", które powinny umożliwić Iranowi wstrzymanie własnego programu wzbogacania uranu, gdyż Rosja w pełni zaspokaja irańskie potrzeby.

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że jego program jądrowy zmierza do budowy bomby atomowej. Teheran odpiera zarzuty, twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.