Finlandia oficjalnie stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Proces akcesyjny zakończył się, gdy fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w kwaterze głównej NATO przekazał dokumenty ratyfikacyjne amerykańskiemu sekretarzowi stanu - Antony'emu Blinkenowi.

Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO - powiedział szef fińskiej dyplomacji.

Otrzymawszy dokument akcesyjny możemy ogłosić, że Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego - oświadczył Antony Blinken. 

"Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników na świecie"

Finlandia wniesie do NATO dobrze wyszkolone siły zbrojne m.in. około 60 samolotów wielozadaniowych i 240 czołgów Leopard. Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników na świecie - podkreślił szef NATO. Prezydent Putin chciał raz na zawsze zamknąć drzwi NATO - powiedział Stoltenberg, dodając, że rosyjski przywódca osiągnął odwrotny cel do zamierzonego, co udowadnia przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego kolejnego państwa.

Z wejściem Finlandii do NATO wydłuża się granica Sojuszu z Rosją, ale jak tłumaczył Jens Stoltenberg, nie osłabia to Sojuszu, bo NATO nie prowokuje, tylko zapobiega i odstrasza. Stoltenberg wyjaśniał, że wybija to z głowy Putinowi myśl, że gdyby zaatakował Finlandię, nikt temu państwu nie pomoże. 

Co dalej z przystąpieniem Szwecji do Sojuszu?

Sekretarz generalny poinformował, że NATO pozostaje w bliskim kontakcie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w celu wypracowania rozwiązania, dzięki któremu w niedługim czasie do NATO zostanie przyjęta także Szwecja.

Finlandia i Szwecja wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Spośród obecnych członków NATO wniosek akcesyjny Szwecji nie został jeszcze ratyfikowany przez Węgry i Turcję.

Finlandia będzie "nieustannie" pracować na rzecz przyjęcia Szwecji do NATO - oświadczył prezydent Finlandii Sauli Niinisto po tym, jak jego kraj został 31. członkiem Sojuszu.

Członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji. Praca na rzecz szybkiego przyjęcia Szwecji jest nieustannie kontynuowana - powiedział Niinisto.

Prezydent Finlandii ocenił, że dołączenie do NATO to dla Finlandii "historyczna chwila", bo bezpieczeństwo i stabilizacja są niezwykle istotne dla Finów.

Jak zaznaczył, proces ratyfikacji członkostwa Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim "nie był aż tak trudny, niemniej to duża ulga", że Finlandia wstąpiła do NATO.

W oddzielnie opublikowanym na Twitterze oświadczeniu prezydenta Niinisto podkreślono, że "członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji.

"Członkostwo Finlandii nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek. Nie zmienia także podstaw, ani celów polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Finlandii. Finlandia to stabilne i przewidywalne państwo nordyckie, które pragnie pokojowego rozwiązywania spornych kwestii" - zaznaczono w piśmie.

"Sojusz jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa w regionie"

Przystąpienie Finlandii wywołało falę komentarzy. 

Mamy z czego się cieszyć, nie tylko w wymiarze politycznym. To jest potwierdzenie jedności państw podobnie myślących, potwierdzenie atrakcyjności Sojuszu nie mniejszej niż wtedy, kiedy on powstawał - powiedział w Brukseli prof. Zbigniew Rau, szef polskiego MSZ.

"To historyczny dzień dla Finlandii i dla NATO. Jej przystąpienie uczyniło nasz Sojusz silniejszym, a każdego z nas bezpieczniejszym. Wszyscy członkowie NATO muszą teraz podjąć kroki niezbędne do przyjęcia również Szwecji, abyśmy mogli stanąć razem jako jeden Sojusz, aby bronić wolności w Europie i na całym świecie" - napisał w wydanym oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

"Dzisiaj przejdzie do podręczników historii NATO jako sojuszu obronnego. Silni siłą 31 krajów witamy Finlandię przy stole. Rosja myślała, że jej agresja nas podzieli. Zamiast tego, jesteśmy mocniej związani razem, zdecydowani w naszej obronie zasad wolności i rządów prawa. Powiedzmy jasno, że nasze drzwi pozostają otwarte. Będziemy witać kolejnych sojuszników z otwartymi ramionami i nadal naciskamy na szybką akcesję Szwecji" - dodał minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly.

"Gratuluję Finlandii i jej prezydentowi Sauliemu Niinisto przystąpienia do NATO w 74. rocznicę powstania Sojuszu. W obliczu rosyjskiej agresji Sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Liczymy, że szczyt NATO w Wilnie (zaplanowany na 11-12 lipca - przyp. RMF FM) przybliży Ukrainę do naszego wspólnego euroatlantyckiego celu" - dodał Zełenski.

Opracowanie: