Mieszkańcy kolejnych amerykańskich stanów chcą legalnego dostępu do marihuany. W ślady stanów Kolorado i Waszyngton, gdzie konopie można normalnie kupować, chce pójść na przykład New Jersey.

W pierwszym miesiącu sprzedaży marihuany w Kolorado do stanowej kasy wpłynęło 2 miliony dolarów. Ten stan szacuje, że w sumie zarobi w tym roku 90 mln dol.

Te kwoty robią wrażenie na gubernatorach pozostałych regionów USA. Wyliczono, że gdyby zalegalizowano sprzedaż marihuany w całych Stanach Zjednoczonych, to kraj zarobiłby w sumie 83 miliardy dolarów. Eksperci zwracają uwagę, że to może okazać się dobrym sposobem na załatanie gigantycznej dziury budżetowej.

Kilka dni temu, pół roku po Kolorado, Waszyngton jako drugi stan w USA rozpoczął legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych. Kupić może każdy powyżej 21. roku życie; nie potrzeba do tego nawet recepty od lekarza.

W związku z niewystarczającymi zasobami oczekuje się, że ceny marihuany sięgną w najbliższych dniach nawet 25 dolarów za gram, czyli znacznie więcej niż na czarnym rynku. To również dwukrotnie więcej niż kosztuje tzw. medyczna marihuana, dostępna na receptę. Marihuana do celów rekreacyjnych jest silnie opodatkowana: 25 proc. w hurcie i 25 proc. w sprzedaży detalicznej; do tego dochodzi marża sklepów.

(abs)