Konfiskatę majątku o wartości 1,5 miliarda euro przeprowadzono dzisiaj na Sycylii na wniosek sądu w Trapani. Majątek odebrano spadkobiercom zmarłego 3 lata temu przedsiębiorcy Carmelo Pattiego. Śledztwo wykazało, że miał powiązania z bossem cosa nostry.

To jedna z najwyższych konfiskat mafijnego majątku w historii włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak poinformowano na konferencji prasowej, zajęte zostały m.in. ośrodek wypoczynkowy, pole golfowe, żaglowiec i liczne nieruchomości od Lombardii po Sycylię.

Carmelo Patti, pochodzący z miasteczka Castelvetrano koło Trapani, był m.in. właścicielem wielkiego biura podróży, blisko związanym z włoskimi i zagranicznymi politykami i przedsiębiorcami.

Dochodzenie prokuratury do walki z mafią wykazało jego bardzo ścisłe powiązania z klanem cosa nostry z Castelvetrano, kierowanym przez najpotężniejszego szefa szefów cosa nostry Matteo Messinę Denaro.

Ten ostatni ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 25 lat. Jest na pierwszym miejscu poszukiwanych najgroźniejszych włoskich przestępców.


(e)