W śledztwie ustalono, że szeregowy Anatolij Wieriaskin 5 lutego 1996 roku samowolnie oddalił się z jednostki w obwodzie orienburskim i udał się do Dagestanu. Pracował tam w różnych gospodarstwach rolnych bez jakichkolwiek formalnych umów i ukrywał przynależność do wojska.
Dezertera zatrzymali w lipcu 2012 roku policjanci na terenie gospodarstwa w Kraju Stawropolskim na Przedkaukaziu.
Od czasu opuszczenia miejsca służby Wieriaskin ani razu nie zwracał się do organów władzy państwowej i władz wojskowych, chociaż miał taką realną możliwość - poinformowano w GWSU. Zaznaczono, że dezercję skazany tłumaczył nieregulaminowym zachowaniem wobec niego innych żołnierzy. W trakcie dochodzenia te tłumaczenia się nie potwierdziły. Nie wyjaśniono także, jakiego charakteru miały być owe "zachowania".
Dezerter ukrywał się 16 lat. Został skazany
Na 2,5 roku więzienia sąd wojskowy skazał żołnierza, który przez 16 lat ukrywał się po samowolnym opuszczeniu jednostki - poinformowano w Głównym Wojskowym Urzędzie Śledczym (GWSU). Mężczyzna został zatrzymany
Tagi:
Rosja