RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dezerter ukrywał się 16 lat. Został skazany

Publikacja: Wtorek, 5 lutego (10:46) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na 2,5 roku więzienia sąd wojskowy skazał żołnierza, który przez 16 lat ukrywał się po samowolnym opuszczeniu jednostki - poinformowano w Głównym Wojskowym Urzędzie Śledczym (GWSU). Mężczyzna został zatrzymany

W śledztwie ustalono, że szeregowy Anatolij Wieriaskin 5 lutego 1996 roku samowolnie oddalił się z jednostki w obwodzie orienburskim i udał się do Dagestanu. Pracował tam w różnych gospodarstwach rolnych bez jakichkolwiek formalnych umów i ukrywał przynależność do wojska.

Dezertera zatrzymali w lipcu 2012 roku policjanci na terenie gospodarstwa w Kraju Stawropolskim na Przedkaukaziu.

Od czasu opuszczenia miejsca służby Wieriaskin ani razu nie zwracał się do organów władzy państwowej i władz wojskowych, chociaż miał taką realną możliwość - poinformowano w GWSU. Zaznaczono, że dezercję skazany tłumaczył nieregulaminowym zachowaniem wobec niego innych żołnierzy. W trakcie dochodzenia te tłumaczenia się nie potwierdziły. Nie wyjaśniono także, jakiego charakteru miały być owe "zachowania".

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: Rosja

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: