W podmoskiewskiej miejscowości Elektrostal na uroczystości z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa uczniowie defilowali z zabawkowymi karabinami maszynowymi w rękach. Dzieci skandowały: "Jesteśmy Rosjanami i z nami jest Bóg!" - podało radio Echo Moskwy.

W mediach w Rosji pojawiło się nagranie z uroczystości szkolnej, przekazane przez rodziców uczniów. Grupa dzieci maszeruje na komendę podawaną przez dziewczynkę idącą na czele kolumny i skanduje słowa pieśni: "Jesteśmy Rosjanami i z nami jest Bóg", w tym wers: "Nie ma przebaczenia dla nieprzyjaciół!".

Dzieci ubrane są w białe koszule i czarne spodnie, na głowach mają furażerki, a w rękach trzymają zabawkowe karabiny automatyczne. Ta grupa, jak podają media, to uczniowie klasy trzeciej, czyli dzieci w wieku 8-9 lat.

W szkole potwierdzono, że taka dziecięca defilada rzeczywiście się odbyła. Według dyrekcji szkoły inicjatorami byli rodzice uczniów. Echo Moskwy podało, że współorganizatorami defilady była organizacja weteranów Bractwo Bojowe i Federalna Służba Więzienna.