Władze Cypru Północnego zapowiedziały, że na nowo otworzą plażę w opuszczonym kurorcie Warosia. Zamieszkujący miejscowość Grecy cypryjscy opuścili ją w 1974 roku po inwazji Turcji. Decyzję skrytykowały Republika Cypryjska, Grecja i Rosja.

Nieuznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Cypru Północnego (TRCP) powstała na terenach zajętych przez Turcję podczas inwazji w 1974 roku.

Warosia, położona na przedmieściach miasta Famagusta, była przed 1974 roku głównym ośrodkiem turystycznym Cypru. Po inwazji kurort przekształcił się w miasto widmo, opuściło go ok. 39 tys. Greków cypryjskich, pozostawiając po sobie puste hotele i apartamentowce.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1984 roku uznała próby osiedlania się w Warosii kogokolwiek innego niż jego mieszkańców za niedopuszczalne; wezwała też do przekazania tego obszaru pod administrację ONZ.

Rząd Republiki Cypryjskiej obawia się, że decyzja o otwarciu plaży jest tylko początkiem procesu przejęcia całego terenu Warosii przez Turków cypryjskich - zaznacza agencja AP. Zapowiedział też złożenie formalnych protestów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Unii Europejskiej i innych instytucjach międzynarodowych.