​Strzały w pobliżu Bamako, stolicy Mali. Jak podaje norweska ambasada i źródła agencji Reutera, bardzo możliwe, że w kraju ma miejsce bunt w wojsku.

Jak podaje Reuters, strzały można było usłyszeć w bazie wojskowej w Kati, 15 kilometrów od Bamako. Według źródeł w organizacjach pozarządowych, strzały padły także w pobliżu kancelarii premiera.

Ambasada została poinformowana o buncie w wojsku i żołnierze teraz zmierzają do Bamako. Norwedzy powinni zachować ostrożność i w miarę możliwości pozostać w domach do wyjaśnienia sytuacji - napisała norweska ambasada w Mali. Podobne ostrzeżenie wydała ambasada Francji.

Także źródła w służbach bezpieczeństwa twierdzą, że w armii doszło do buntu.

Skala buntu nie jest do końca jasna. Zdaniem europejskich dyplomatów, zaangażowała się w niego niewielka liczba żołnierzy, głównie rozzłoszczonych sprawami płacowymi. Jak podają francuscy wojskowi obecni w Mali, trwają negocjacje pomiędzy generałami a zbuntowanymi żołnierzami.

Niektóre rządowe budynki zostały ewakuowane. Także pracownicy państwowej telewizji ORTM musieli opuścić swoją siedzibę.

Jeden z mieszkańców Bamako w rozmowie z agencją Reutera przekazał, że uzbrojeni mężczyźni zablokowali dwa mosty na rzece Niger. Nie wiadomo jednak, kim dokładnie są. 

Przeciwnicy prezydenta Ibrahima Boubacara Keity od czerwca organizują masowe protesty, w których domagają się dymisji głowy państwa. Manifestujący zarzucają mu, że wbrew zapewnieniom nie dał rady zapewnić obywatelom bezpieczeństwa ani powstrzymać korupcji. Podczas protestów zginęło co najmniej 14 osób.

Konflikt w Mali

Tuaregowie wywołali rebelię w północnej części kraju w styczniu 2012 roku, co doprowadziło do kryzysu. Zrzeszeni w Ruchu Narodowym Wyzwolenia Azawadu (MNLA), ogłosili wówczas secesję i powołanie Republiki Azawadu. Dwa miesiące później wojsko malijskie pod dowództwem kapitana Amadou Sanogo dokonało zamachu stanu, obalając oskarżanego o korupcję prezydenta Amadou Toumani Toure. Natomiast w czerwcu 2012 roku część północnego Mali opanowali związani z Al-Kaidą dżihadyści, którzy prowadzili walki zarówno z MNLA, jak i z wojskiem malijskim.

Rozpoczęta w grudniu 2012 roku ofensywa dżihadystów na stolicę Mali, Bamako, doprowadziła do francuskiej interwencji zbrojnej, znanej pod nazwą Operacji Serwal. Wojska francuskie, wsparte przez żołnierzy kilku krajów afrykańskich, w tym przede wszystkim Czadu, rozbiły dżihadystów i doprowadziły do względnej stabilizacji, która pozwoliła na przeprowadzenie wyborów latem 2013 roku. Od kwietnia 2013 roku w Mali przebywają też wojska ONZ (MINUSMA).

Tuaregowie są ludem berberyjskim i od dominującego w Mali ludu Bambara różnią się pochodzeniem etnicznym, kolorem skóry, językiem, pismem, kulturą, historią i trybem życia. Przez wiele stuleci rządzeni byli przez władców Maroka, a ich przyłączenie do Mali wynikało z decyzji francuskich władz kolonialnych.

W 2013 roku prezydentem Mali został Ibrahim Boubacar Keita. W wyborach w 2018 roku zdobył reelekcję.

Choć Mali jest trzecim w Afryce eksporterem złota oraz głównym producentem bawełny, znajduje się na 14. miejscu od końca na liście rozwoju cywilizacyjnego, Human Development Index.