Jean-Claude Juncker spotkał się z Elżbietą Bieńkowską - taką informację podała w środę po godzinie 20 na Twitterze rzeczniczka przyszłego szefa Komisji Europejskiej Natasha Bertaud. Dołączyła zdjęcie z rozmowy Junckera i Bieńkowskiej. Jak donosi z Brukseli korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, przesłuchanie trwało mniej niż pół godziny. Bieńkowska nie chciała później rozmawiać z dziennikarzami.

W obecnej Komisji Europejskiej rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bowiem odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

W środę po południu polityk PO Tomasz Lenz podał, że Donald Tusk poinformował na posiedzeniu zarządu PO, że Polska będzie starała się o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego dla Elżbiety Bieńkowskiej.

Wywiady z kandydatami na komisarzy przyszły szef KE rozpoczął we wtorek. Według wcześniejszych informacji, polska wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju miała spotkać się z nim dopiero jutro rano.

"Pełne wsparcie premiera"

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniała w środę, że Bieńkowska ma pełne wsparcie premiera. Rada Ministrów była przekonana, że to bardzo dobra kandydatura. Oczywiście premier uważa, że pani Bieńkowska jest bardzo dobra - mówiła.

Ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE, ma być znany w przyszłym tygodniu. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski.

Nowa Komisja rozpocznie pracę 1 listopada.