Zarząd Platformy Obywatelskiej rekomenduje Ewę Kopacz na stanowisko premiera. "Ta decyzja nie jest dla mnie wiążąca" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, do którego należy decyzja ws. desygnowania nowego szefa rządu. Na posiedzeniu zarządu PO premier Donald Tusk poinformował ponadto, że Polska będzie się starała o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego dla Elżbiety Bieńkowskiej.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ma pełne wsparcie zarządu partii jako kandydat na premiera - poinformował po posiedzeniu zarządu PO Tomasz Lenz. Podkreślił jednak, że decyzja ws. desygnowania nowego szefa rządu należy do prezydenta.

Zaznaczył to także Bronisław Komorowski: Prezydent jest w tym zakresie (desygnowania premiera - przyp. red.) zupełnie nieskrępowany, decyduje o tym konstytucja. Prezydent podkreślił również na konferencji prasowej, że wszelkie przyszłe decyzje personalne muszą gwarantować bezpieczne przejście przez ten zakręt, jakim są skutki europejskiego awansu premiera Donalda Tuska.

Według źródeł rządowych, ewentualna kandydatura Kopacz na premiera, była przedmiotem środowej, wieczornej rozmowy Bronisława Komorowskiego z szefem rządu Donaldem Tuskiem. Do godzinnego spotkania doszło w Belwederze. Według prezydenckiej kancelarii jednak, głównym tematem rozmowy miał być szczyt NATO w Newport w Walii.

W środę po południu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki zastrzegał, że prezydent nie podjął jeszcze żadnej decyzji personalnej w sprawie powołania nowego premiera. W związku z trwającą dyskusją dotyczącą kandydata na nowego premiera, chciałbym zdecydowanie przestrzec przed zbyt pochopnymi spekulacjami personalnymi w tej sprawie - podkreślił Rybicki.

Polska będzie się starała o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego

Tomasz Lenz z zarządu PO podał również, że premier Donald Tusk poinformował, iż Polska będzie się starała o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego dla Elżbiety Bieńkowskiej. Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju spotkała już się w Brukseli z przyszłym szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. O przesłuchaniu poinformowała na Twitterze rzeczniczka Junckera Natasha Bertaud. Zamieściła też zdjęcie z prowadzonej rozmowy. TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

O tym, że Bieńkowska ma pełne wsparcie premiera, zapewniała wcześniej rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Rada Ministrów była przekonana, że to bardzo dobra kandydatura. Oczywiście premier uważa, że pani Bieńkowska jest bardzo dobra - dodała.

W przyszłym tygodniu znany ma być ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Tusk złoży dymisję w najbliższych dniach

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w środę również, że premier Donald Tusk, w związku z objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej, złoży w najbliższych dniach rezygnację z urzędu premiera, jednocześnie podając rząd do dymisji. Po przyjęciu dymisji - zgodnie z konstytucją - to prezydent desygnuje nowego premiera, który zaproponuje skład Rady Ministrów.

Członkowie zarządu PO opowiedzieli się na posiedzeniu również za tym, by wybory nowego szefa partii odbyły się po wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

(mal)