Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił zwycięstwo w walce z pandemią Covid-19. Zarządził zniesienie wprowadzonych w maju najostrzejszych środków zapobiegawczych, poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

Kim Dzong Un ogłosił wielkie zwycięstwo w walce z koronawirusem. Według agencji prasowej KCNA Kim oświadczył, że oficjalna liczba zgonów z powodu epidemii, wynosząca 74 osoby, jest bezprecedensowym cudem w porównaniu z innymi krajami.

Północnokoreański przywódca zarządził zniesienie najostrzejszych restrykcji, mających zapobiegać rozszerzaniu się epidemii. Oświadczył jednak, że Korea Północna musi utrzymywać silną jak stal barierę anty-epidemiczną i intensyfikować prace nad zwalczaniem epidemii do czasu zakończenia ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego.

Cud systemu socjalistycznego

Korea Północna nigdy nie poinformowała o liczbie potwierdzonych zachorowań na Covid-19. Od 29 lipca informowała natomiast, że nie wykryto nowych przypadków, co zdaniem niezależnych ekspertów było rezultatem ograniczonych możliwości testowania.

Nic nie wiadomo też o akcji szczepień w tym kraju. Władze informowały, że walka z wirusem polegała na lockdownach, domowych lekach oraz na - jak powiedział Kim - przewadze koreańskiego systemu socjalistycznego. 

Jak napisała KCNA siostra Kima, Kim Jo Dzong, ujawniła, że brat miał wysoką gorączkę. Oskarżyła też Koreę Południową o przyczynienie się do wybuchu epidemii.