W Klagenfurcie oficjalnie pożegnano szefa rządu austriackiej Karyntii, Joerga Haidera. Kontrowersyjny prawicowy polityk zginął w wypadku samochodowym 11 października. Prowadził pod wpływem alkoholu.

Na uroczystości, które zorganizowano przed klagenfurckim ratuszem, przybyli między innymi prezydent Austrii Heinz Fischer i socjaldemokratyczny kanclerz Alfred Gusenbauer. Wśród uczestników ceremonii żałobnej znalazł się także syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, z którym Haider był zaprzyjaźniony.

On nie był tylko politykiem, był przyjacielem dla każdego. Nigdy dla niego nie miało znaczenia, że spóźnił się na spotkanie z politykami. Zawsze mocno przejmował się problemami ludzi i angażował się mocno, by sprawdzić, czy może komuś pomóc - mówiła podczas uroczystości jedna z jego zwolenniczek.

Termin pochówku zwłok Joerga Haidera nie został jeszcze ustalony. Jego ciało zostanie skremowane i pochowane w Dolinie Niedźwiedziej w Karyntii, gdzie znajdują się posiadłości rodziny Haiderów.