Adwokaci trzech dziewczyn z grupy punkrockowej Pussy Riot złożyli apelację od wyroku, skazującego je na dwa lata łagru za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Skarga powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca przez Moskiewski Sąd Miejski.

Chamowniczeski Sąd Rejonowy skazał artystki na dwa lata łagru 17 sierpnia. Według sędzi Mariny Syrowej dziewczęta "wstąpiły w przestępczą zmowę w celu brutalnego naruszenia porządku publicznego". Sędzia uznała też, że członkinie Pussy Riot "kierowały się motywami nienawiści religijnej". Oceniła, że nie rokują one nadziei na poprawę bez osadzenia w kolonii karnej.

W kilka godzin po ogłoszeniu wyroku rosyjska Cerkiew prawosławna zwróciła się do władz Rosji, by "w ramach prawa okazały miłosierdzie" skazanym członkiniom Pussy Riot w nadziei na to, że "powstrzymają się od powtórzenia swych bluźnierczych czynów".

Błagały Bogurodzicę, by przepędziła Putina

22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina".

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl. Swój występ określiły jako "modlitwę punkową".

Wkrótce po kontrowersyjnym występie trzy artystki zostały aresztowane. O uwolnienie artystek bezskutecznie apelowali rosyjscy oraz zagraniczni twórcy kultury i artyści; skazanie performerek wywołało na świecie protesty i obawy o wolność słowa w Rosji.