​Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ponownie zaapelował o wzmożenie nacisków na władze Rosji, by uwolniły głodującego od prawie trzech miesięcy w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Dziś mija 89. dzień głodówki uwięzionego w Federacji Rosyjskiej Ołeha Sencowa. Ołeh znajduje się na krawędzi życia i śmierci. Każdego dnia może dojść do tragedii - napisał Klimkin w piątek na Twitterze. 

Jako człowiek i obywatel Ukrainy proszę wszystkich o wsparcie dla Ołeha i domaganie się od Rosji jego uwolnienia. Solidarność nie ma granic, lecz życie człowieka je ma - dodał szef ukraińskiej dyplomacji. 

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został zatrzymany na półwyspie wkrótce po jego zajęciu w 2014 roku. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś. 

Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a jego matka zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego ułaskawienie. Jednocześnie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan, którzy więzieni są na Ukrainie. Jej odpowiedź była odmowna. 

Moskalkowa oświadczyła, że Sencow jest obywatelem Rosji, gdyż - jak powiedziała - wszyscy mieszkańcy Krymu po jego aneksji "automatycznie stali się obywatelami rosyjskimi". Sencow oświadcza, że nigdy obywatelstwa Rosji nie przyjmował. 

UE apeluje do Rosji o odpowiednie leczenie Sencowa

UE zaapelowała do Rosji, by zapewniła odpowiednie leczenie głodującemu w kolonii karnej ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi oraz by wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostali bezzwłocznie zwolnieni.
Oświadczenie na ten temat w imieniu UE wydała rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz.

Jak przypomniała, Sencow, który został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku, w maju bieżącego roku rozpoczął protest głodowy w więzieniu na Dalekiej Północy Rosji.

Stan zdrowia pana Sencowa ulega gwałtownemu pogorszeniu. Oczekujemy, że Rosja zapewni mu odpowiednie leczenie w zinstytucjonalizowanym środowisku medycznym - napisała rzeczniczka.

Jak dodała, UE oczekuje, że międzynarodowe standardy praw człowieka na Krymie zostaną utrzymane, a wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostaną bezzwłocznie zwolnieni.

(ph)