Dwunastu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej dla Dmitrija Pawluczenkowa zażądała prokurator Gulczechra Ibragimowa na procesie w Moskwie. Pawluczenkow jest domniemanym współorganizatorem zabójstwa dziennikarki "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej.

Proces rozpoczął się przed Moskiewskim Sądem Miejskim. Pawluczenkow jest sądzony w trybie specjalnym, gdyż przyznał się do winy i zawarł układ z Prokuraturą Generalną Federacji Rosyjskiej, w ramach którego zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa. W zamian uzyskał obietnicę złagodzenia wyroku.

Zastosowanie trybu specjalnego oznacza, że w toku postępowania sądowego nie są badane dowody, ani też nie są wysłuchiwani świadkowie. Wyrok ma być ogłoszony w piątek.

Politkowska została zastrzelona w swoim domu


Politkowska, wybitna dziennikarka i obrończyni praw człowieka została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

O zorganizowanie morderstwa dziennikarki Komitet Śledczy FR oskarżył pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa, który w tym celu stworzył grupę przestępczą. W jej skład weszli również pochodzący z Czeczenii bracia Machmudowowie - Rustam, Dżabrail i Ibrahim - a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Pawluczenkow.