Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Marszu Równości, który przeszedł ulicami Krakowa. Manifestacja odbyła się pod hasłem "Zróbmy sobie raj".

Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Marszu Równości, który przeszedł ulicami Krakowa. Manifestacja odbyła się pod hasłem "Zróbmy sobie raj".
Uczestnicy Marszu Równości w Krakowie //Łukasz Gągulski /PAP


Marsz Równości wyruszył sprzed Muzeum Narodowego, aby - ulicami Krasińskiego, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, św. Idziego, Grodzką, dotrzeć na Rynek Główny. Z Rynku uczestnicy powrócili, ulicami Podwale, Straszewskiego, Piłsudskiego, przed Muzeum Narodowe. W marszu, według źródeł PAP, brało udział ok. 3 tys. osób. Policja nie odnotowała groźnych incydentów.

15. Marszowi Równości przyświecało hasło "Zróbmy sobie raj". To hasło oznacza, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce, żeby w tym kraju było dobrze, by nikt w nim nie był dyskryminowany - powiedział Artur Maciejewski, prezes stowarzyszenia Queerowy Maj, które zorganizowało marsz. Wyraził także ubolewanie nad tym, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie objął wydarzenia patronatem.

"Kochamy i wspieramy nasze dzieci"


Podczas marszu w oczy rzucały się różnobarwne kartonowe serca, na których widniały hasła takie jak m.in. "Zawsze możesz na mnie liczyć", "Mąż mojego syna to moja rodzina", "Kochanie bądź sobą". To zdania, które mamy powinny mówić dzieciom. Te hasła mówią, że kochamy i wspieramy nasze dzieci - powiedziały Irmina z Krakowa i Joanna z Malborka, które są matkami i uważają, że należy akceptować orientację seksualną dziecka.

Uczestnikami marszu byli przede wszystkim ludzie młodzi. Mieli ze sobą kolorowe flagi i inne przedmioty w kolorach tęczy. Mamy nadzieję, że marsz zwiększy świadomość społeczną, że związki partnerskie zostaną co najmniej zalegalizowane - powiedziały PAP 18-latki z Krakowa -  Weronika, Wiktoria i Amelia.

Na Rynku Głównym na Marsz Równości czekały grupy przeciwników LGBT, w tym organizacje narodowe - m.in. ONR i Młodzież Wszechpolska. Skandowali oni m.in.: "Raz sierpem, raz młotem w tęczową hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "Zboczeńcy".

"Zmarła normalność"


Młodzież Wszechpolska zorganizowała także konferencję prasową i happening. Marsze środowisk gejów, lesbijek, transseksualistów i "innych odmian" hańbią nasze uniwersalne wartości - powiedział dziennikarzom Przemysław Hołyst, prezes krakowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Z kolei podczas happeningu członkowie i sympatycy tej organizacji postawili na Rynku Głównym atrapę czarnej trumny, nad którą widniał transparent przypominający nekrolog z napisem: "18.05 PO RAZ 15. ZMARŁA NORMALNOŚĆ. Kondukt żałobny wyruszy o godz. 15.00 spod Muzeum Narodowego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o 16.00 na Rynku Głównym w Krakowie. O czym zawiadamia pogrążony w żałobie Naród Polski".