UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. przetargów na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia. Przeszukano siedziby Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects - poinformowano w komunikacie.

Jak podał UOKiK, przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects miały związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z informacji urzędu wynika, że firmy te wspólnie z innymi podmiotami mogły zawrzeć zmowę przetargową.

Chodzi o przetargi na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

Na razie postępowanie prowadzone jest "w sprawie"


"Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową" - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie .

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wtedy urząd rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.