Nowy dach, więcej miejsc na widowni, wygodne krzesełka zamiast ławek i liczne drogi dojazdowe - tak prezentuje się Opera Leśna w nowej odsłonie. Przebudowa amfiteatru trwała 2,5 roku. W wyniku prac powstał obiekt z nowoczesną infrastrukturą. Udało się jednak zachować unikatowy klimat tego miejsca.

Nie ma już śladu po nieszczelnym dachu amfiteatru, który przeciekał, a zimą wymagał złożenia. Dzięki nowemu zadaszeniu, przypominającemu kształtem wygięty liść, imprezy kulturalne będą mogły być organizowane również poza głównym sezonem. Obecny dach jest bowiem zamontowany na stałe. Został pokryty specjalną powłoką teflonową. Dzięki temu zimą śnieg sam powinien zsuwać się z jego powierzchni. To pierwsza taka konstrukcja w Europie. Teraz widownię całkowicie przykrywa dach o powierzchni 3600 m2. Jego wysokość od poziomu posadzki do najwyższego punktu wynosi 32 m. Waga samej membrany to ok. 4 ton. Dach jest wysoko położony, dzięki czemu z widowni rozciąga się widok na drzewa i las.

Amfiteatr po remoncie jest w stanie przyjąć 5047 osób. Jest jednak możliwe zwiększenie liczby miejsc dla widzów po złożeniu 4 pierwszych sektorów - wtedy powstaną dodatkowe miejsca stojące. Wtedy publiczność na widowni wzrośnie do 5597 osób. Ponad 100 miejsc przygotowano dla osób niepełnosprawnych.

Przebudowana została także scena i jej zaplecze, a więc garderoby i pomieszczenia techniczne. Zmieniony został również wewnętrzny układ drogowy, co skróci czas przygotowania scenografii.

Koszt remontu Opery Leśnej wyniósł 78,7 mln złotych, z czego ponad 28 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej.