"Z księdzem Jankowskim problemy mieliśmy zawsze. Chociaż to, co teraz zostało ujawnione, szczególnie, gdy chodzi o kwestię pedofilii, mnie samego zaskoczyło" - mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM Zbigniew Bujak pytany o kapelana Solidarności. Jak podkreśla: to, że tam jest w tle jakiś homoseksualizm, to było dla nas oczywiste. "Wystarczyło zobaczyć jego łazienkę i pokój sypialny. Natomiast to nas zaskoczyło" - tłumaczy.

Zdaniem drugiego z porannych gości Roberta Mazurka w RMF FM, Mariana Piłki, "nie ulega wątpliwości, że oskarżenia poważne".

W gruncie rzeczy ksiądz Jankowski był traktowany jako osoba taka - jak to powiedzieć- ekscentryczna (...). Trzeba sprawę wyjaśnić do końca - powiedział Piłka.

Zbigniew Bujak dodaje z kolei, że od początku z księdzem Jankowskim był problem.

Już wtedy, kiedy pojawił się na terenie stoczni i odprawił mszę, to już wtedy - i wiem to od uczestników, organizatorów tego strajku - że oni wysłuchali jego kazania i powiedzieli: chłopaki coś jest nie tak - dodaje.

Na pytanie, czy ksiądz Jankowski powinien mieć pomnik w Gdańsku, goście Roberta Mazurka odpowiadają zgodnie: "nie". Jeżeli to jest prawda, o czym się teraz mówi, to nie - dodają.

CAŁA PORANNA ROZMOWA W RMF FM TUTAJ>>>

Ks. Jankowski straci honorowe obywatelstwo Gdańska? Jest wniosek

W ostatni wtorek, Klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska złożył podczas sesji Rady wniosek o odebranie tytułu honorowego obywatela miasta ks. prałatowi Henrykowi Jankowskiemu. Klub jest zgodny co do nieuchronności tego procesu - tłumaczył szef szef klubu Piotr Borawski. Niektórzy mają wątpliwości co do tempa prac. Większość klubu mówi o tym, żeby to zrobić dzisiaj - przyznał. 

Kacper Płażyński, szef klubu Radnych PiS stwierdził, że sprawa jest poważna i wymaga odpowiedniego, merytorycznego potraktowania. Dlatego jego zdaniem byłoby lepiej, by wniosek był głosowany na sesji w styczniu. Będziemy do tego czasu na pewno znać dużo więcej faktów. Nie wiem, czy pośpiech jest najlepszym doradcą - zauważył. Ostatecznie przegłosowano, że radni zajmą się wnioskiem w styczniu.

Klub KO w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska ma 16 radnych. 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" prezydenta Pawła Adamowicza. 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

Bulwersująca historia kapelana "Solidarności"

W ubiegłym tygodniu w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan "Solidarności", wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Gdańska kuria metropolitalna oświadczyła, że w ciągu ostatnich 10 lat nie otrzymała żadnych doniesień, które miałyby potwierdzać zarzuty wobec ks. Henryka Jankowskiego o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

"W związku z artykułem dotyczącym śp. ks. prałata Henryka Jankowskiego (zm. w roku 2010), opublikowanym w "Dużym Formacie" oraz z komentarzami i trwającą dyskusją medialną, informujemy, że do kurii metropolitalnej gdańskiej na przestrzeni ostatnich 10 lat (2008-2018) nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach" - głosi fragment oświadczenia przesłanego mediom. Dokument podpisał kanclerz kurii ks. Rafał Dettlaff.

Cały komunikat można przeczytać tutaj>>>.