Czy Danuta Hübner pozostanie przez najbliższe miesiące komisarzem, rezygnując tym samym z mandatu europosła? W Kontrwywiadzie RMF FM Janusz Lewandowski nie wykluczał takiej możliwości, ale stwierdził, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny. A jeszcze w poniedziałek wszystko wydawało się ustalone.

Wtedy właśnie Donald Tusk oznajmił pani komisarz, że ma zrezygnować ze swego stanowiska i objąć mandat europarlamentarny. Podobno Hübner nie ukrywała rozczarowania. Liczyła, że pozostanie komisarzem, i to nie tylko przez najbliższe pół roku, ale przez najbliższe pięć lat.

Symptomatyczne jest to, że polska komisarz od tego czasu zamilkła i unika dziennikarzy oraz jasnej deklaracji, że zrealizuje napisany przez Tuska scenariusz. A w tym zapisane było, że po jej rezygnacji, na stanowisko komisarza wyznaczony zostanie któryś z polskich urzędników, albo że od razu obejmie je Lewandowski, który za pół roku przeskoczy z jednego fotela komisarza na drugi. Teraz trwa oczekiwanie na to, co zrobi Danuta Hübner; czy będzie walczyła dalej, czy podda się woli premiera.