Szpital Powiatowy w Zakopanem jako pierwszy w Polsce Zakład Opieki Zdrowotnej, zakończył restrukturyzację. Informację tę potwierdził reporterowi RMF rzecznik ministra zdrowia. Decyzja uprawomocniła się w piątek; oznacza to, że placówka nie ma prawie długów.

Jest jednak jeszcze pożyczka budżetu państwa, która przynajmniej częściowo ma być umorzona. Jest też kredyt długoterminowy, który jak mówi dyrektor Regina Tokarz, szpital już częściowo spłacił: Szpital nie ma już zobowiązań wymagalnych (…), dlatego mogliśmy pozwolić sobie na nagrody dla wszystkich pracowników naszego szpitala.

Lekarze dostają do 4,5 tysiąca brutto; a najmniej zarabiająca pielęgniarka 1300 złotych do ręki. Było to możliwe dzięki oszczędnościom – dodaje dyrektor szpitala – na szczęście nie kosztem pacjentów. W ten sposób ograniczono wydatki o 30 procent. Nie narzekają również pacjenci.

Dwa lata temu szpital stanął na skraju bankructwa, pieniędzy nie było na pensje i lekarstwa, przez chwilę przestało działać pogotowie ratunkowe, a w starostwie przygotowywano plan ewakuacji pacjentów na wypadek, gdyby zabrakło oleju opałowego.