Zarówno w pierwszy, jak i w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą miały zakaz wyjeżdżania na drogi. Przepisy obowiązują w sobotę i niedzielę, od godz. 8 do 22.

Takie ograniczenia obowiązują właściwie we wszystkie święta państwowe. Nie tylko w Boże Narodzenie, ale także 1 i 3 maja, 11 listopada itd.- tłumaczy rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Zakaz nie dotyczy autobusów, a tylko ciężarówek.

Zakaz nie dotyczy także m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, do przewozu prasy, artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych itp.

Za złamanie zakazu przewoźnikowi będzie groziła kara administracyjna w wysokości tysiąca złotych, ponadto ciężarówka będzie musiała zostać na parkingu do czasu wygaśnięcia zakazu. Rzecznik zapowiedział, że w całym kraju inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzać, czy zakaz nie jest łamany. Do kierowców ciężarówek, których nie dotyczy zakaz apelujemy o ostrożną jazdę. Warto pamiętać, że na drogach będzie wzmożony ruch, bo ludzie będą jechać i wracać ze świąt - zaznaczył rzecznik.