Dyskusja na ten temat powraca każdej wiosny. Mimo że balkon jest obszarem prywatnym, nie wszystko wolno na nim robić. Stołeczna radna i przewodnicząca komisji ochrony środowiska Renata Niewitecka postanowiła jeszcze raz zapytać warszawiaków - czy powinno się zakazać palenia na balkonie?

Stołeczna radna i przewodnicząca komisji ochrony środowiska Renata Niewitecka, przeprowadziła ankietę, która miała sprawdzić co na temat zakazu palenia na balkonach sądzą mieszkańcy Warszawy.

Dylemat podzielił ankietowanych na dwa obozy.

Zwolennicy zakazu uważają, że wychodząc na balkon mają prawo oddychać świeżym powietrzem.

Przeciwnicy zaś zdają się wyznawać fredrowską zasadę: "Wolnoć Tomku w swoim domku". W ich opinii, balkon będący przestrzenią prywatną należy do konkretnej osoby, a ta może na nim robić, co tylko zechce.

Sprawa jest "paląca"

Zdaniem Renaty Niewiteckiej, wiele osób dziękując za przeprowadzenie ankiety, jednocześnie wyznało, że było w przeszłości zmuszonym do przeprowadzki. Zwłaszcza w sytuacji gdy ich dziecko chorowało na płuca, i nie mogło być narażone na bierne palenie przez sąsiadów - podaje portal money.pl.

Radna nie ma narzędzi by na podstawie wyników ankiety wprowadzić w życie jakikolwiek zakazy. Legislacja leży po stronie Sejmu.

I na to przyjdzie czas - podkreśla w rozmowie z money.pl Renata Niewitecka.

Zasady się zmieniają

Podobne kontrowersje ponad dekadę temu wywoływał pomysł zakazu palenia w przestrzeni publicznej. Dzisiaj nie można "kopcić" już ani na przystanku publicznym ani w kawiarni. Za złamanie przepisów grozi kara 500 zł mandatu.

Z kolei zakaz "balonowego palenia" wprowadzono na początku tego roku na Litwie. Przewidziane sankcje wahają się w przedziale od 30 do 60 euro.

Nie wszystko można

Wbrew przypuszczeniom, balkon - choć zdaje się być przestrzenią prywatną - nie jest wcale miejscem gdzie "można wszystko".

Prawo zabrania m.in. grillowania, trzepania dywanów, wyrzucania śmierci przez balkon, i dopuszczania się tzw. zachowań nieobyczajnych.

Problemem może okazać się także zbyt głośna muzyka, instalowanie klimatyzacji, anten i siatek ochronnych. Ingerencje w estetykę bądź elewację budynku - dla bezpieczeństwa - powinny być skonsultowane z projektantem danego bloku.