Ruszył sezon ogródków kawiarnianych, który dla wielu młodych ludzi oznacza możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Dla niektórych pierwszy kontakt z sezonową pracą w gastronomii kończy się jednak wielkim rozczarowaniem - ostrzega "Dziennik Polski".

Dwa dni nosiłem tacę "na próbę" z nadzieją, że pozwolą mi pracować przez wakacje - mówi Tomek, student historii. Dodaje, że pod koniec drugiego dnia menedżer powiedział, że nie jest zadowolony z jego pracy. Kiedy zapytałem o pieniądze, odpowiedział, że to był bezpłatny okres próbny - dodaje student.

Takie praktyki wśród restauratorów nie są rzadkością. Pracodawcy wykorzystują niewiedzę młodych ludzi i w ten sposób mają pracowników za darmo - mówi Anna Majerek, rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Majerek ostrzega: przepisy prawa pracy nie znają pojęcia "umowy na próbę", za którą nie należy się wynagrodzenie. Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy - podkreśla rzeczniczka.