Półtora tysiąca mieszkańców Nowogardu może korzystać z wody tylko z beczkowozów. W miejskim wodociągu stwierdzono bowiem bakterię coli. Wyniki badań pobieranych próbek będą znane w niedzielę. To już drugie zakażenie tą samą bakterią miejskiego wodociągu w ciągu trzech dni.

Do czasu dezynfekcji sieci i poprawy jakości mikrobiologicznej woda może być używana tylko do celów sanitarnych - podkreśliła dr Bożena Marcinkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie, której podlega Nowogard. Jej zdaniem mieszkańcy powinni zachować ostrożność i nie używać wody z kranu nawet do kąpieli czy mycia naczyń.

Do czasu odwołania zakazu woda będzie dostarczana do mieszkańców przez dwa beczkowozy. Zakaz będzie obowiązywał co najmniej do niedzieli - bo wtedy właśnie będą znane wyniki badań próbek zanieczyszczonej wody. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną skażenia.

Kolejne zanieczyszczenie wody w Nowogardzie

To kolejny w ostatnich kilku dniach problem nowogardzian z wodą. W środę inspektorzy sanitarni wydali analogiczny zakaz dotyczący innych ulic w mieście. Problemy z wodą miało wówczas kilkuset mieszkańców. Zakaz odwołano wczoraj.

Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, zakażenia układu moczowo-płciowego, mdłości i wymioty.