Sąd Okręgowy w Łomży skazał na dożywotnie więzienie trzech mężczyzn oskarżonych o zabójstwo byłego zastępcy prezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Kolejni dwaj sprawcy brutalnego napadu na samorządowca trafią za kraty na 25 i 15 lat.

Skazani mężczyźni są mieszkańcami Łomży. Mają od 23 do 44 lat. Według ustaleń śledczych znali Choińskiego i mieszkali w tej samej części miasta co on. Czterej z nich było już wcześniej karanych.

Zabójstwo z motywem rabunkowym

Krzysztof Choiński został napadnięty w październiku 2011 roku. Wieczorem, gdy wracał do domu ze spotkania, zaczepiła go na ulicy grupa mężczyzn. Doszło do szamotaniny i pobicia, a potem rabunku.

Sprawcy ataku działali bardzo brutalnie. Choiński został dotkliwie pobity - w akcie oskarżenia mowa jest też m.in. o polewaniu go gorącą wodą. Przestępcy chcieli w ten sposób zmusić mężczyznę do podania kodów PIN do kart bankomatowych, które mu zabrali.

Nieprzytomną ofiarę bandyci wywieźli samochodem kilkanaście kilometrów za Łomżę, w okolice miejscowości Rybno. Tam porzucili ją na łące nad rzeką Narew. Następnego dnia ciało wiceprezydenta odnaleźli wędkarze.

Krzysztof Choiński w latach 2002-2010 był zastępcą prezydenta Łomży. Osierocił żonę, pięcioro dzieci i dwoje wnucząt. W samorządzie Łomży zajmował się przede wszystkim oświatą. Pracował w jednym z miejskich gimnazjów jako zastępca dyrektora.