Na siedem lat więzienia skazał warszawski sąd okręgowy handlowca, który wytwarzany przez siebie specyfik z warzyw i ziół sprzedawał jako lek antynowotworowy. Namawiał chorych do przerwania terapii zaleconej przez lekarzy. Sąd uznał, że Zygmunt B. wiedział, że nie jest to lek przeciw nowotworom, dopuścił się więc oszustwa. Sąd nakazał oskarżonemu zwrot kilkunastu pokrzywdzonym wyłudzonych kwot - od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Według prokuratury Zygmunt B. zarobił w ten sposób ponad 1,8 mln zł.

W trakcie procesu odnaleźli się kolejni pokrzywdzeni, kwota wyłudzeń wzrosła do ponad dwóch milionów złotych.

Sąd nie dał wiary linii obrony oskarżonego, który twierdził, że aplikował sporządzane przez siebie preparaty, chcąc pomóc chorym. Jak powiedział sędzia Piotr Schab, oskarżony nie potrafił wskazać ani jednego przypadku, kiedy jego warzywno-ziołowe specyfiki pomogły. Również świadkowie powołani na jego wniosek nie potwierdzili skuteczności preparatów.

Sądu nie przekonały wyjaśnienia, że Zygmunt B. nie działał dla zysku, ponieważ żądał 720 zł za dzienną dawkę preparatu. Sąd zaznaczył, że B. podawał się za biochemika lub biologa, że jego specyfiki laboranci produkują według ścisłych naukowych procedur. Tymczasem w wynajętej przezeń hali pracownicy oceniali gotowość preparatu na podstawie wydzielanego przez mieszaninę zapachu. Dociekliwszym klientom oskarżony wmawiał, że nie ujawnia swojej wytwórni w obawie przed lobby farmaceutycznym.

Zygmunt B. przedstawiał się jako ostatnia deska ratunku. W trakcie "konsultacji" nakłaniał do rezygnacji z przepisanej przez lekarzy terapii i przyjmowania tylko własnych preparatów - w niektórych przypadkach skutecznie, co mogło przyczynić się do śmierci. Jednak sąd za chybiony uznał zarzut podejmowania czynności lekarskich bez uprawnień, ponieważ - jak uznał - celem B. nie było leczenie, lecz oszustwo w celu wyłudzenia pieniędzy.

Sąd ma świadomość surowości kary. Jedyne okoliczności łagodzące dotyczą osoby oskarżonego. Oskarżony ma 56 lat. W tej sytuacji wieloletnie więzienie pociąga szczególnie dotkliwe skutki - mówił Schab, zaznaczając, że za surową karą przemawia społeczna szkodliwość czynu. W procesie, który trwał od stycznia ubiegłego roku, oskarżony przedstawił się jako handlowiec branży spożywczej z wykształceniem średnim technicznym.

Działalność jako "uzdrowiciel" prowadził w latach 2000-2006. Pacjenci o specyfiku dowiadywali się "pocztą pantoflową", ale także z zamieszczanych w prasie reklam. Pytany o skład preparatów wymieniał jemiołę, czosnek, hubę, nagietek, owoc bzu, żywokost, liście orzecha włoskiego, wężownik, kłącze tataraku, szyszki chmielu, łopian i bratek. Wyjaśniał, że sprawdzał działanie preparatu na pleśniach, grzybach i owadach, które specyfik zabijał.

Oskarżony ani jego adwokat nie stawili się w sądzie.