Funkcjonariusze KAS z Olsztyna wspólnie z policjantami CBŚP zatrzymali 5 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie wystawiali fikcyjne faktury w obrocie paliwami, na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa wystawiła ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT dokumentujących sprzedaż oleju napędowego. Fikcyjne faktury VAT wystawiono na łączną kwotę blisko 1,7 mld zł, od których podatek VAT przekraczał ponad 316 milionów złotych.

Według śledczych grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscach w całym kraju. Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 22 mln złotych.

Na początku tygodnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie zatrzymali 5 osób, a jedną doprowadzili do prokuratury z Aresztu Śledczego.

Podczas akcji przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, a także biura rachunkowe, zabezpieczając dokumentację, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych. Zabezpieczone rzeczy poddawane są dokładnej analizie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również gotówkę w różnej walucie. Śledczy ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych.

Wśród zarzutów tzw. "zbrodnia vatowska"

Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jedna osoba jest podejrzana o kierowanie nią. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej.

Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.  Wszyscy zatrzymani na 3 miesiące trafili do aresztu.

SPRAWDŹ: Korupcja w polskim wojsku. Pieniądze i egzotyczne wycieczki za ustawione przetargi