Mieszkańcy zrujnowanej kamienicy w Katowicach wrócili na miejsce katastrofy. Przyjechali po osobiste rzeczy, które udało się ocalić. Dach nad głową zapewnia im Caritas, ale w przyszłym tygodniu będą mogli zamieszkać w mieszkaniach zastępczych. Potrzebne im są meble, ubrania, pieniądze. Sprawdź, jak można im pomóc.

Lokatorzy mogli wejść do zrujnowanej przez wybuch gazu kamienicy, ale tylko w te miejsca, które są bezpieczne. Towarzyszyli im strażacy. Mogli zabrać swoje osobiste rzeczy, posegregowane wcześniej przez ratowników. To są przedmioty, jakie strażacy wynieśli z gruzowiska podczas akcji ratunkowej.

W sobotę na ul. Chopina przyjedzie ciężki sprzęt i rozpocznie się rozbiórka tych elementów, które wciąż grożą zawaleniem. Po zakończeniu prac inspektor nadzoru budowlanego zdecyduje, co stanie się z częścią kamienicy, która ocalała.

Rodziny pozbawione dachu nad głową znalazły go w stacji Caritas, jedna z nich zatrzymała się u krewnych. Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Jakub Jarząbek, każda z poszkodowanych rodzin otrzyma dwie propozycje mieszkań do wynajęcia z zasobów miasta.

Większość z sześciu rodzin już widziała mieszkania. Prawdopodobnie do końca przyszłego tygodnia już tam zamieszkają. To lokale w dobrym stanie, wyremontowane. Pozostaje kwestia umeblowania, wyposażenia, które kupimy lub skorzystamy z pomocy mieszkańców, którzy już oferują pomoc rzeczową poszkodowanym - powiedział.

Informacja dla wszystkich osób chcących nieść pomoc poszkodowanym

Jeśli ktoś chciałby pomóc poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu w kamienicy, może przynieść swoje dary rzeczowe do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach oraz Caritas Archidiecezji Katowickiej.

MOPS poinformował, że potrzebne są: odzież, pościel, koce, kołdry, ręczniki, artykuły kosmetyczne i higieniczne, drobne sprzęty gospodarstwa domowego (sztućce, garnki, talerze itp.)

Rzeczy te można przywozić bezpośrednio pod wskazane adresy:

- Zespół Pomocy Dzieciom i Rodzinom, ul. Orkana 7a Katowice, nr telefonu 32 203- 12- 60 całodobowo

- Dom Noclegowy,  ul. Krakowska 138 Katowice, nr telefonu 32 202 -38- 73 całodobowo

- Dział Obsługi MOPS,  ul. Wojewódzka 23 Katowice, nr telefonu 32 251- 71- 31 do godziny 15.30

- Caritas Archidiecezji Katowickiej, ul. Wita Stwosza 30, nr telefonu 32 251 -67-22 całodobowo

Osoby, które chciały by przekazać sprzęt AGD oraz meble o dużych gabarytach proszone są o kontakt pod numerem telefonu 32 256 17 22.

Wpłaty środków pieniężnych dla poszkodowanych można przekazać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej:

Nr 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398, z dopiskiem "pomoc poszkodowanym w wybuchu kamienicy"

Pomoc finansową, która ma trafić bezpośrednio do rąk poszkodowanych, można również wpłacać na następujące subkonto Urzędu Miasta Katowice:

66 1050 1214 1000 0024 1033 7758 w ING Banku Śląskim S.A. 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

MAC: Poszkodowani dostaną zasiłki

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapowiedział, że osiem rodzin dostanie zasiłki celowe po 6 tysięcy złotych. Środki - w wysokości 48 tys. zł - przeznaczone są na niezbędne potrzeby, w szczególności: żywność, leki, odzież, środki czystości, zaopatrzenie dzieci - podał Artur Koziołek.

Wybuch gazu zniszczył trzy kondygnacje kamienicy. To zwarta zabudowa pochodząca większości z początku XX wieku. Zawaliła się ściana frontowa części budynku, ocalał tylko wysoki parter.

W katastrofie zginęli reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik, oraz ich dwuletni syn.

W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów, pięć osób trafiło do szpitali, dwie w ciągu dnia go opuściły. Stan jednego oparzonego lekarze ocenili jako ciężki. Mężczyzna jest w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W piątek był operowany.

Prezydent Uszok zaapelował, by wszystkie organizowane w weekend w mieście wydarzenia publiczne - imprezy kulturalne, sportowe, rozrywkowe - były poprzedzone minutą ciszy.