Jest szansa na zbudowanie w Polsce sztucznych komór wspomagania serca dla dzieci. Próbują je stworzyć specjaliści z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Na razie trwają prace nad prototypem. Pieniądze na ten cel zbierane są m.in. w ramach akcji „Z sercem dla serca”. Kupując wybrane produkty – głównie spożywcze - z logo fundacji, możemy wesprzeć ten szlachetny cel.

Sztuczne komory serca wszczepia się osobom, które oczekują na przeszczep. Pacjent jest gotowy do operacji, ale np. ciągle nie ma dawcy. Na okres oczekiwania na przeszczepienie serca można wszczepić sztuczną komorę i dzięki temu urządzeniu pacjent może do tej transplantacji doczekać - mówi kierujący fundacją dr Jan Sarna.

Urządzenia można również stosować w pewnych grupach schorzeń, kiedy przeszczep nie jest konieczny. Komory pomagają wówczas w regeneracji chorego serca.

Jak dotąd w Polsce sztuczne komory serca wszczepiono ponad 200 pacjentom. Na świecie takie przypadki można liczyć już w tysiącach. Dotyczy to jednak tylko pacjentów dorosłych. U dzieci – m.in. ze względu na ich wielkość – sztuczne komory stosowane są niezwykle rzadko.

Z doktorem Janem Sarną kierującym zabrzańską fundacją rozmawiał reporter RMF FM Marcin Buczek: