​Potrzebne są nadzwyczajne działania, stąd ścisła koordynacja naszych działań i próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań PiS - mówiła po spotkaniu klubów opozycyjnych szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. W spotkaniu dotyczącym reform PiS wzięli udział przedstawiciele Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła, że Prawo i Sprawiedliwość łamie zasady demokracji w Polsce. W tej sytuacji potrzebne są również nadzwyczajne działania, stąd ścisła koordynacja naszych działań, stąd współpraca, stąd próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań (PiS)- podkreśliła.

Staramy się wspierać wszystkie działania, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu, co się tutaj dzieje w tej chwili w Sejmie i jakie zagrożenie to jest dla każdego przeciętnego Polaka. Co oznacza dla Kowalskiego zamach na Sąd Najwyższy, co oznacza niemożność organizacji przyszłych być może wyborów, co oznacza możliwość, że ich sprawa zostanie rozwiązana przez sąd, w którym pełną władzę ma Zbigniew Ziobro - podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej.

To jest sytuacja dramatyczna, dlatego też zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie - dodała.

Przedstawiciele klubów powołali między innymi sztab koordynujący działania opozycji przeciwko reformom PiS. Sztab ma się spotykać dwa razy dziennie - pierwsze posiedzenie dziś o godzinie 21.

Będziemy dalej dążyć do tego, żeby wspólnie, skutecznie współpracować na rzecz obrony Polski demokratycznej - tak charakteryzował działania tego sztabu Andrzej Halicki z PO. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej przekonywała, że drzwi na te spotkania są otwarte.

Wspólny apel do prezydenta

Będziemy wspólnie apelowali do pana prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, bo podpis pana prezydenta pod tamtymi ustawami będzie dużym impulsem dla PiS do tego, by zniszczyć Sąd Najwyższy - powiedział Marek Sawicki z PSL.

Nie możemy na to pozwolić - podkreślił poseł ludowców.


(łł)