Jesteśmy skazani na uczciwość rodziców przedszkolaków w czasie rekrutacji - twierdzi wrocławski samorząd. Zgodnie z zaleceniami Generalnego Inspektora Danych Osobowych nie może żądać od rodziców dokumentów zawierających tak zwane "wrażliwe dane osobowe", czyli np. informacje o samotnym wychowywaniu dziecka. Rekrutacja do przedszkoli we Wrocławiu rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Brak zaświadczeń może spowodować, że część rodziców może ukryć pewne fakty albo skłamać w oświadczeniu , bo miejsc w przedszkolu jest wciąż za mało - przyznaje mama trzyletniego Michała. Po części gdzieś będzie możliwe właśnie przekłamanie, żeby jednak dziecko mogło pójść do tego przedszkola - mówi.

Każdy rodzic podpisuje się jednak pod oświadczeniem zaznaczając, że wszystko, co w nim napisał, jest zgodne z prawdą - zauważa Paweł Czuma z magistratu. Dodaje, że kłamstwo ma swoje konsekwencje - utratę miejsca w przedszkolu dla dziecka. Rodzice chcąc kombinować, tak naprawdę uderzają we własne dzieci - mówi Czuma.

W ubiegłym roku za nieprawdziwe oświadczenia miejsce w przedszkolu straciło kilkoro dzieci.