Po krótkim powiewie wiosny, do Polski powróciła zima. IMGW ostrzega przed gwałtowną zmianą pogody. W nocy - miejscami - temperatura spadła o kilkanaście stopni w ciągu kilku godzin. W ciągu dnia opady deszczu będą zamarzać. Na drogach będzie ślisko. Rano poprószyło m.in. w Małopolsce, oraz w woj. warmińsko-mazurskim.

To mroźne, arktyczne powietrze przyniósł wyż znad Bałtyku. W Zakopanem w nocy padał śnieg i deszcz ze śniegiem. W nadchodzącą noc temperatura lokalnie może spaść do -15 stopni. Ślisko od rana również w okolicach Trójmiasta.

Takie widoki o poranku w piątek powitały mieszkańców Olsztyna:

Co na drogach?

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale w większości kraju kierowcom jazdę utrudnia padający śnieg i śnieg z deszczem - informowała w piątek rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na trasach pracowało 545 pojazdów do zimowego utrzymania.

Ślisko było na terenie województwa lubelskiego na dk 17 odc. Krasnystaw - gr. państwa, dk 74 odc. Szczebrzeszyn - gr. państwa, dk 63 odc. Radzyń Podlaski - gr. państwa; mazowieckiego na wschodnich krańcach województwa oraz na dk 57 odc. Przasnysz - gr. województwa warmińsko-mazurskiego; podlaskiego na dk 64 odc. Nowe Jeżewo - Łomża, na dk 61 Łomża - gr. woj. mazowieckiego.

Opady śniegu i śniegu z deszczem rano występowały na terenie całej Polski z wyłączeniem województwa podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego.

W ciągu dnia deszcz bądź mżawka mogą wystąpić na terenie województwa opolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego.

Zimowy weekend

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na południowym wschodzie okresami duże i tam miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna będzie się utrzymywała w większości od -4°C do -8°C, na Sulwaszczyźnie i Podlasiu może spaść nawet do -10°C. Wiatr na przeważającym obszarze słaby.

W sobotę na wybrzeżu, północnym wschodzie i Podkarpaciu zachmurzenie na ogół duże, na pozostałym obszarze małe i umiarkowane. W rejonie Bieszczad słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C na Pogórzu Karpackim, około 0°C w centrum do 4°C na Pomorzu Zachodnim około -8°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu, a na południowym wschodzie umiarkowany.