Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zadecydowała o zwróceniu do marszałek Sejmu wniosków ws. postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wnioski mają poprawić ich autorzy.

O decyzji Komisji poinformował jeden z jej członków, Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska). Potwierdziło się, że wnioski to bubel prawny. Sześć opinii, które zostały sporządzone, wykazały szereg braków we wnioskach, m.in. źle określone zarzuty, brak podania terminu popełnienia tych rzekomych przestępstw, określenia ich miejsca, brak listy dowodów, świadków - wyliczał Mularczyk.

Wyjaśnił, że wnioskodawcy mają na poprawę wniosków 14 dni. Jeśli w ciągu tego czasu wniosek nie będzie poprawiony i uzupełniony, to zostanie on formalnie odrzucony - podkreślił.

Wnioski wpłynęły pod koniec ubiegłego roku


Wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS złożyła Platforma Obywatelska. Zarzuca ona byłemu premierowi oraz byłemu ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem". W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Wnioski zostały przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

(s.)