145 osób z obozu harcerskiego ewakuowano w Słupi w powiecie sierpeckim na Mazowszu. Zdecydowano się na to z powodu zagrożenia połamanymi przez wichurę drzewami.

Harcerze będą mogli wrócić do obozu najwcześniej pojutrze. Strażacy wycinają uszkodzone drzewa, a 145 osób przeniesie się teraz do budynku pobliskiej szkoły podstawowej. 

Przypomnijmy, że nawałnice przetoczyły się wczoraj i minionej nocy nad całą Polską. W ich wyniku  zginęła jedna osoba - to pasażerka auta, na które w Sławie w woj. lubuskim spadło drzewo. Rannych zostało 14 osób, w tym 3 strażaków ochotników.

Strażacy interweniowali blisko 6000 razy. W całym kraju wiatr uszkodził prawie 800 budynków, w tym ponad 450 mieszkalnych. Z powodu burz bez prądu było dziś rano 320 tys. odbiorców. Jeszcze wczoraj o godz. 22 bez prądu pozostawało ok. 500 tys. odbiorców. Najwięcej awarii energetycznych odnotowano w woj. mazowieckim - rano prawie 100 tys. odbiorców było tam bez prądu.

W woj. kujawsko-pomorskim trąba powietrzna przeszła nad miejscowością Zawały, Dobrzejewicami oraz Łążynem i Łążynkiem i uszkodziła tam 34 budynki mieszkalne i 25 gospodarczych. Do Zawał przyjechała dziś rano minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Podkreśliła, że trzeba zrobić wszystko, by wesprzeć mieszkańców, którzy w kilka chwil stracili dorobek życia. Oprócz doraźnych działań straży pożarnej i samorządów inspekcja budowlana oceniała uszkodzenia domów.

Kolejne burze spodziewane są również w najbliższych dniach. Mają być jednak słabsze niż niedzielna. Z wtorku na środę mają przejść przede wszystkim przez woj. wielkopolskie i dolnośląskie, a z czwartku na piątek spodziewane są na południu Polski. 

Będą zasiłki dla poszkodowanych przez nawałnice

Najwięcej interwencji było na Mazowszu, w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim. Dziś rano straż pożarna oceniła sytuację jako opanowaną - zabezpieczyła uszkodzone budynki, na miejscu szacowane są straty.

Poszkodowanym przez nawałnice zostaną wypłacone doraźne zasiłki do 6 tys. złotych. Premier Kopacz po porannym spotkaniu z członkami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i telekonferencji z wojewodami zapowiedziała, że osobom, które potrzebują pomocy, zasiłki będą przekazywane bezzwłocznie. Poleciła też wojewodom bardzo szybkie uruchomienie środków na wsparcie osób poszkodowanych. Dalsza pomoc - do 20 tys. zł - zostanie uruchomiona po oszacowaniu strat.

Premier zapewniła, że pomoc trafi do wszystkich poszkodowanych przez nawałnice - niezależnie od tego, czy byli ubezpieczeni, czy nie. Tragedia jest tragedią. Ci ludzie niekiedy pozostają bez dachu nad głową i obowiązkiem państwa jest pomóc - powiedziała.

W budżecie państwa ponad miliard zł zarezerwowano na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w tym roku. Od stycznia na ochronę przeciwpowodziową, odbudowę zniszczonej infrastruktury i zasiłki wydano około 600 mln zł - podał resort administracji i cyfryzacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nawałnice nad Polską: W Lubuskiem zginęła kobieta. Kilkaset tysięcy domów bez prądu

Nawałnice nad Polską: Wasze filmy i zdjęcia!

Tak sunie nawałnica... [ZDJĘCIA]

(mal)