Pomorskie Kuratorium Oświaty wysłało do dyrektorów szkół i przedszkoli w województwie pismo, w którym przypomniało, że z powodu wichury mogą oni odwołać zajęcia. Nawet gdyby doszło do zawieszenia zajęć, placówki mają być czynne.

Nauczyciele powinni zapewnić opiekę uczniom, którzy do szkoły przyjdą lub zostaną dowiezieni przez rodziców - napisało kuratorium.

Obowiązek poinformowania rodziców o ewentualnym zawieszeniu zajęć w danej placówce spoczywa na jej dyrekcji.

W nocy na Wybrzeżu wiatr może osiągać w porywach nawet 135 km/h. Huraganowi mogą towarzyszyć marznące opady. Najbardziej zagrożone są woj. pomorskie i zachodniopomorskie.

W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi już dziś Stena Line odwołała osiem planowanych na ten dzień rejsów na linii Gdynia-Karlskrona. Zarządcy pomorskich portów zostali zobowiązani przez Urząd Morski w Gdyni do powiadomienia właścicieli jednostek pływających o odpowiednim ich zabezpieczeniu. 

Spółka Energa-Operator SA wzmocniła obsady ekip naprawczych i dyspozytorskich oraz pogotowia energetycznego. W gotowości jest też straż pożarna. Strażacy, którzy mają wolne w czwartek i piątek, zostali poinformowani, by nie wybierali się w dalsze podróże, bo w razie potrzeby mogą zostać wezwani do pomocy.

W gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowano dodatkowe patrole-objazdy dróg krajowych. Podwojono też obsadę Punktu Informacji Drogowej, który zbiera i przesyła dane o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w województwie pomorskim. Drogowcy apelują do kierowców, by ci - ze względu na wiatr i możliwe oblodzenia szos - rozważyli przełożenie na później zaplanowanych podróży.

Odwołano zaplanowane na popołudnie uruchomienie światełek na 25-metrowej choince stojącej na Długim Targu. Nie odbyła się też uroczystość otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym. Z kolei gospodarze gdańskiego stadionu PGE Arena odwołali popołudniowe zwiedzanie obiektu. Także w Gdyni odwołano zaplanowaną na piątek na Placu Kaszubskim imprezę z okazji dnia św. Mikołaja. Została ona przeniesiona na niedzielę. 

(mpw)