Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wyklucza złożenia projektu w sprawie wolnej Wigilii, zamiast święta Trzech Króli. "Klub SLD sprzeciwiał się ustanowieniu Trzech Króli dniem wolnym od pracy, a zamiast tego proponował, by każdy mógł dowolnie wybrać sobie jeden dzień w roku, który miałby być wolny od pracy" - przypomina wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy za sprawą koalicji PO, PiS, PSL i z woli księży. I niech tak będzie - każdy dzień do odpoczynku jest dobry, ale to niesie niekorzystne konsekwencje, bo nie będzie można już brać dnia wolnego w pracy za świąteczne dni, które przypadają w soboty. Uważamy, więc, że dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli nie jest dla pracujących korzystny - twierdzi Wenderlich.

W związku z tym - dodał - Sojusz chce, żeby zamiast Trzech Króli dniem wolnym od pracy była Wigilia Bożego Narodzenia. Otrzymujemy wiele listów, rozmawiamy z ludźmi - na takie rozstrzygnięcie Polacy czekaliby bardziej - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

O tym, że 6 stycznia, będzie od przyszłego roku dniem wolnym od pracy zdecydował Sejm. Posłowie zdecydowali się również na usunięcie z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Przeciwko były PiS i Lewica.