Przedszkole bez stołówki, przeciekający dach i remont sali gimnastycznej - tak aż w kilkudziesięciu warszawskich szkołach rozpocznie się nowy rok szkolny. Wszystko dlatego, że dzielnice, które zleciły remonty, nie potrafiły przypilnować ekip budowlanych. One niestety nie dopilnowały terminów.

W szkole na ulicy Sempołowskiej remont potrwa jeszcze co najmniej miesiąc. W tamtejszych salach gimnastycznych nie ma nawet podłóg i drzwi. Nie ma takiej opcji, żeby jutro sala była gotowa dla dzieci - mówi dyrektorka szkoły Justyna Nowaczek.

Mimo że wykonawca zapewniał, iż remont zakończy się przed 1 września, to obietnicy nie dotrzymał.

We wrześniu na skutek opóźnień wykonawców roboty w warszawskiej dzielnicy Śródmieście będą prowadzone:

- W Zespole Szkół nr 60 na ul. Sempołowskiej 4. Tam wciąż trwa remont sal sportowych wraz z szatniami. Jak na razie opóźnienie wynosi ok. miesiąca. W tej sprawie odbywały się już spotkania między innymi z burmistrzem dzielnicy czy dyrekcją szkoły, która zwracała uwagę, że prace prowadzone są zbyt wolno. Żadne ze spotkań nie przyniosło rezultatu. Wykonawca za każdy dzień zwłoki, zgodnie z zawartą umową, będzie miał naliczane kary umowne.

- W Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Górnośląskiej 45 remontowana jest elewacja. Tam opóźnienie również wynosi ok. miesiąca. Jak w poprzednim przypadku, za każdy dzień zwłoki, wykonawca będzie miał naliczane kary umowne.

- W Zespole Szkół Gastronomicznych na ul. Poznańskiej 6/8 dobiega końca trzyletnia inwestycja całego budynku. Opóźnienie potrwa do ok. 10 września. Do tego czasu zostanie zrobiona instalacja wewnątrz wybudowanego szybu, windy osobowej.

- Po 1 września, zgodnie z zawartymi umowami, remonty prowadzone będą jeszcze w kilku placówkach. W LO im. Sobieskiego przy ul. Czerniakowskiej 128 część budynku nadal jest bez dachu. W CKU nr 1 przy ul. Noakowskiego 6 trwa remont elewacji. W Zespole Szkół Poligraficznych, ul Stawki 14 odnawiane są trzy sale. W LO im. Dąbrowskiego, ul. Świętokrzyska 1 modernizowana jest elewacja. W ZS nr 68 przy ul. Hożej 11/15 trwa remont dwóch sal gimnastycznych.

- Na warszawskiej Woli w trakcie remontu jest 6 placówek. W Gimnazjum nr 50 na ul. Bema 76 - trwa i będzie kontynuowany remont parteru. W Gimnzajum nr 45 na ul. Żelaznej 71 - będą prowadzone roboty zewnętrzne. W III LO im. gen. Sowińskiego na ul. Rogalińskiej 2 - trwa remont dachu. W Szkole Podstawowej nr 25 na ul. Grzybowskiej 35 powstaje plac zabaw. W Zespole Szkół Fototechnicznych na ul. Spokojnej 13 - w remoncie jest boisko szkolne. W Gimnazjum nr 48 na ul. Deotymy 25/33 również odnawiane jest boisko.

Na Bemowie jeszcze przez co najmniej kilka tygodni robotnicy będą ocieplać 3 szkoły. Ponadto aż o miesiąc opóźni się zakończenie remontu w szkole na Białołęce. Wszystko przez to, że przetarg na remont został rozpisany zbyt późno. Z kolei na Mokotowie z winy wykonawcy remont elewacji opóźni się o około miesiąc. W podobnej sytuacji jest jedna ze szkół na Pradze Północ.

Przedszkole na Ursynowie, które w czerwcu zostało zalane, wciąż jest odbudowywane. W tym przypadku, przetarg trzeba było ogłosić pod koniec czerwca. Wykonawca musiał również wykonać projekt i rozpocząć prace. Remont potrwa ok. miesiąca.

W Wawrze w niektórych szkołach trwają ostatnie drobne prace, które mają zakończyć się jeszcze dzisiaj.

W pozostałych dzielnicach remonty zakończyły się w terminie lub - co można odnieść do większości szkół - remontów w tym roku, po prostu nie było.