Zamiast 40 - zaledwie 6 tysięcy pasażerów obsłużyło w ten weekend warszawskie lotnisko im. Chopina. Z powodu remontu skrzyżowania dróg startowych większe samoloty kierowane były na lotniska w Łodzi i w podkatowickich Pyrzowicach. Pierwszy Boeing przyleci na Okęcie w poniedziałek rano.

Około 200 pasażerów linii WizzAir, którzy od godziny 6 rano czekali na samolot w Łodzi, odleciało już do irlandzkiego Cork. Awaria techniczna maszyny spowodowała jednak, że teraz również inne samoloty mają opóźnienia od półtorej do trzech godzin. Tak jest w przypadku kierunków: Malmo, Londyn,... czytaj więcej

Co najmniej 45 dodatkowych samolotów na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami będzie tam startować i lądować z powodu remontu na warszawskim Okęciu. Najwięcej dodatkowych samolotów będzie tam właśnie dziś, a tamtejsze lotnisko przyjmować je będzie jeszcze przez dwa kolejne weekendy. czytaj więcej

Większy ruch samolotów w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach na razie nie spowodował utrudnień i nie był uciążliwy dla pasażerów. Zarówno samoloty z rozkładu katowickiego portu, jak i te przeniesione z Warszawy, odlatują planowo. Dobrze radzi sobie także lotnisko w Łodzi. czytaj więcej

Remont warszawskiego lotniska, rozpoczęty w piątek w nocy, ma się zakończyć w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ten weekend był pierwszym etapem prac remontowych, następne odbędą się w kolejne dwie soboty. Lotnisko Chopina w tym czasie przyjmuje mniejsze maszyny pasażerskie - z ok. 50 osobami na pokładzie - oraz samoloty transportowe. Większe maszyny startują i lądują w innych miastach, m.in. w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

Ze stolicy podróżować można, tak jak dotychczas, m.in. do: Brukseli, Frankfurtu, Krakowa, Monachium, Pragi, Wiednia, Wrocławia, Zurychu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek lotnisko będzie miało ok. trzech godzin na przystosowanie drogi startowej do normalnego funkcjonowania, jak przed remontem. Pierwszym samolotem, który wyląduje będzie lot czarterowy z Turcji wykonywany przez Air Italy Polska po godz. piątej rano. Od godziny szóstej rano, zaczną startować samoloty zgodnie z rozkładem.

Oblężenie lotniska w Łodzi

Ze względu na remont stołecznego lotniska, linie lotnicze najwięcej rejsów przeniosły do Łodzi. Port Lotniczy im. Reymonta przeżywał w weekend prawdziwe oblężenie. Przedstawicieli łódzkiego lotniska zapewnili, że odprawa podróżnych odbywała się sprawnie i zgodnie z planem. Według szacunków w ten weekend port obsłużył pond 11 tys. osób - ponad trzykrotnie więcej pasażerów niż normalnie. W sumie przez cały okres remontu łódzkie lotnisko przyjmie ok. 30-40 tys. pasażerów.

W Pyrzowicach - bez utrudnień

Bez utrudnień odbywała się odprawa pasażerów również w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Wzmożony ruch w sobotę i niedzielę nie spowodował utrudnień i większych uciążliwości dla pasażerów. Zarówno samoloty z rozkładu katowickiego portu, jak i te przeniesione z Warszawy, odlatywały planowo.

W obecny weekend oraz dwie kolejne soboty podkatowickie lotnisko obsłuży w sumie 47 samolotów. Najwięcej dodatkowych lotów było w obecny weekend - w sobotę 14, w niedzielę 18. W sobotę odprawiono m.in. pierwsze w tym porcie pasażerskie połączenia transatlantyckie - do Katowic przyleciał samolot z Nowego Jorku, który następnie odleciał do kanadyjskiego Toronto. W kolejne weekendy dodatkowe maszyny będą już tylko w soboty.

Więcej pasażerów także w Krakowie i Gdańsku

Lotnisko w Krakowie-Balicach przyjęło dodatkowe rejsy z czterech kierunków: samoloty przylatujący i odlatujący do Nowego Jorku, odlatujące do Tel Awiwu oraz do Brukseli i przylatujący z Zurychu.

Na gdańskim lotnisku zainteresowanie wzbudził w sobotę Boeing 767, który wykonał pierwsze z trzech połączeń z przeniesionych do tego miasta rejsów. Przyleciał z Toronto po godz. 13.00 z kilkunastominutowym opóźnieniem. Na terminalu zgromadziło się kilkadziesiąt osób ciekawych, jak wygląda największy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. W niedzielę w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy przewidziano natomiast dwa przyloty z Nowego Jorku i Chicago oraz dwa odloty do Nowego Jorku i Toronto. Jak zapewniają władze lotniska, obsługa maszyn przebiegła sprawnie.