Dzisiaj o 19:30 zapalmy w oknach naszych domów Światła Wolności - apeluje Instytut Pamięci Narodowej, zachęcając do uczczenia w ten sposób pamięci ofiar stanu wojennego. Dokładnie 36 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzenie na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

O zapalenie dzisiaj świec - symbolicznych świateł pamięci - w urzędach i budynkach użyteczności publicznej prezes IPN dr Jarosław Szarek zaapelował w liście do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast:

Cytat

Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Symboliczne światło wolności, jako znak solidarności z Polakami, zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego, zwracając się do Amerykanów słowami: ‘Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić’.
Prezes IPN dr Jarosław Szarek

W tamtą grudniową noc - jak przypomina IPN -świeca zapłonęła za sprawą Ronalda Reagana w oknie Białego Domu.

Zachęcając do powtórzenia tego gestu, IPN chce - jak czytamy na jego stronach - "przypomnieć wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę antykomunistycznego oporu".

Cytat

Ufamy, że kampania połączy Polaków we wspólnym hołdzie wobec zabitych i poszkodowanych przez reżim komunistyczny. Niech ten gest będzie też wyrazem naszego przywiązania do ideałów wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.
Prezes IPN dr Jarosław Szarek


(e)