Na lotnisku w Bydgoszczy wylądował drugi samolot przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie - Gulfstream G550. Otrzymał imię generała Kazimierza Pułaskiego.

Na lotnisku w Bydgoszczy wylądował drugi samolot przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie - Gulfstream G550. Otrzymał imię generała Kazimierza Pułaskiego.
Nowy Gulfstream G550 /Tytus Żmijewski /PAP

Rolę matki chrzestnej powierzono por. Magdalenie Kozak, która jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej, była uczestnikiem misji w Afganistanie.

Historia najważniejszych osób w państwie jak w pigułce odzwierciedla historię III Rzeczypospolitej. Tak jak ta III Rzeczpospolita była na początek nieudolna i ze swoistego układu z władzą narzucona nam przez Rosjan, tak i samoloty w Polsce były nieudolne, niesprawne, pochodzące ze Związku Radzieckiego. Potem po dramacie smoleńskim były samoloty czarterowane, które nie pozwoliły wykonywać podstawowych zadań przez najważniejsze osoby w państwie, chociażby ze względu na swój zasięg. I tamtej władzy, tamtym decydentom to nie przeszkadzało - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podczas ceremonii w Bydgoszczy.

Wiceminister zaznaczył, że zakup samolotów dla najważniejszych osób w państwie był jednym z wielu najistotniejszych zadań podjętych przez rząd Beaty Szydło. Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania tej normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot - dodał Kownacki.

Uroczystość z okazji przylotu do Polski drugiego samolotu G550 odbyła się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2, gdzie będą serwisowane samoloty przeznaczone dla VIP-ów.

Pierwszy z zakupionych samolotów Gulfstream G550 przybył do Polski 21 czerwca i otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Oprócz kontraktu na G550, Polska zawarła kontrakty na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).

(az)